ul. Sienkiewicza 1 , 36-200 Brzozów
013 4342298
bibliotekabrzozow@wp.pl

Projekt “Mała Książka – Wielki Człowiek”

Miejska Biblioteka Publiczna w Brzozowie

Projekt “Mała Książka – Wielki Człowiek”

Ogólnopolska kampania Instytutu Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek” skierowana jest do dzieci od 3 do 6 roku życia i ich rodziców, aby zachęcić do odwiedzania biblioteki i codziennego czytania. Akcja realizowana jest w Oddziale dla Dzieci i w 8 filiach bibliotecznych zlokalizowanych na terenie gminy.

Podczas pierwszych odwiedzin w bibliotece dziecko otrzymuje Wyprawkę Czytelniczą, którą tworzy książka „Pierwsze czytanki dla…” z tekstami polskich poetów i pisarzy dziecięcych m. in. Zofii Staneckiej, Wandy Chotomskiej, Anny Onichimowskiej, Michała Rusinka i Grzegorza Kasdepke oraz folder dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolaki idzie do biblioteki” z kompleksowym programem korzyści z codziennego czytania najmłodszym. Do tego zestawu dołączona jest Karta Małego Czytelnika, upoważniającą do zbierania naklejek. Przy każdej wizycie w bibliotece, zakończonej wypożyczeniem co najmniej jednej bajki, dziecko otrzymuje naklejkę, którą należy przykleić na kartę. Po uzbieraniu dziesięciu naklejek dziecko nagradzane jest imiennym dyplomem i przypinką do ubrania, świadczącą o udziale w akcji.

Udział w projekcie jest dla dzieci i rodziców nie lada wyzwaniem, bo pierwsza wizyta, wyprawka, karta nie są tak znaczące jak szybkie zdobycie wszystkich naklejek (wiemy to z doświadczenia bibliotekarskiego) i wielka radość z otrzymania pisemnego wyróżnienia. Dodatkowo uczestnictwo w akcji, chęć przychodzenia do biblioteki, wybierania książek rozbudza w najmłodszych zamiłowania czytelnicze, kształtuje wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa i daje wiedzę o otaczającym świecie. Cóż chcieć więcej?! Czytajmy!!!

Tekst: AB
Zdjęcia: WR, AB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *